Biografia Henryka Arctowskiego
„Henryk Arctowski. W świecie myśli”
Autorki: Dagmara Bożek, Katarzyna Dąbkowska
Wydawnictwo: BOSZ
Rok wydania: wrzesień 2024
Dlaczego Henryk Arctowski?
Jest to pierwsza książka poświęcona życiu i działalności Henryka Arctowskiego (1871–1958), która nie jest zbiorem publikacji naukowych i konferencyjnych, ale barwną opowieścią o rekonstruowaniu biografii Henryka na podstawie tego, czego jeszcze nikt wcześniej o nim nie wiedział. Tą książką zapraszamy czytelników do wspólnej podróży razem z Arctowskim przez epoki, kontynenty, przez XIX i XX wiek. Na podstawie znalezionych materiałów, tworzymy książkę pełną zdjęć, nieznanych listów, fragmentów gazet, map, ale i naszych, współczesnych fotografii, które robimy podczas poszukiwań śladów Henryka.
- Naszym celem jest przypomnienie postaci niezwykłego naukowca, polarnika, wykładowcy, patrioty i opowiedzenie o jego życiu przez pryzmat fascynujących wydarzeń, które działy się za jego życia. Długie życie Arctowskiego pozwoliło mu być świadkiem powstawania kinematografu, wieży Eiffla, budowy biblioteki w Nowym Jorku, Obserwatorium Astronomicznego Mount Wilson w USA. Również na polskim gruncie Henryk był pionierem i inicjatorem, np. Aeroklubu Lwowskiego, budowy obserwatorium meteorologicznego na Kasprowym Wierchu… Arctowski miał w życiu trzy miłości, które wymieniamy w kolejności nieprzypadkowej: Nauka, Polska, Żona Jane. Wierzył, że postęp jest możliwy tylko dzięki prawdzie, a tę prawdę niosła nauka. Śmiało można powiedzieć, że Arctowski był przede wszystkim pacyfistą i idealistą, który do końca pozostał wierny swoim wartościom.
- Za swoje zasługi (i marzenia o polskim udziale w badaniach polarnych) Henryk Arctowski został uhonorowany w szczególny sposób: jego imię nosi Polska Stacja Antarktyczna na Wyspie Króla Jerzego w Antarktyce Zachodniej oraz okręt hydrograficzny ORP Arctowski, należący do Marynarki Wojennej, który w swojej historii brał udział w polarnych rejsach.
- Henryk Arctowski był naukowcem światowej sławy – mieszkał i pracował we Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Jest to to jedna z tych postaci, która promowała polską naukę za granicą.
Biografia Henryka Arctowskiego – ciekawostki
- LICZBY: 10 rozdziałów, 5 lat pracy, ponad 500 stron,
- INSTYTUCJE, SKĄD POCHODZI CZĘŚĆ MATERIAŁÓW: New York Library, Smithsonian Institution, Archiwum Główne Akt Dawnych, PAN Muzeum Ziemi PAN, Archiwum Polskiej Akademii Nauk, Polska Akademia Umiejętności, Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej, Archiwum Państwowe w Bydgoszczy Oddział w Inowrocławiu,
- UNIKATOWE MATERIAŁY: ekspertyzy grafologiczne pisma Henryka Arctowskiego, po raz pierwszy publikowane w języku polskim fragmenty wspomnień z wyprawy Belgiki Henryka Arctowskiego, częściowo zrekonstruowane drzewo genealogicznie rodziny Henryka Arctowskiego, wcześniej niepublikowane zdjęcia z różnych okresów życia Henryka Arctowskiego dzięki uprzejmości żyjących krewnych.
Jesteś zainteresowany/zainteresowana wydarzeniami związanymi z książką?
Pozostań z nami w kontakcie! Zostaw swój adres e-mail, a wyślemy Ci informację: