Przejdź do treści

Zespół

Katarzyna Dąbkowska

@: kdabkowska[at]yahoo.com

Dagmara Bożek

@: kontakt[at]dagmarabozek.net

Ewa Żukowska

@: e.a.zukowska[at]gmail.com

Katarzyna Dąbkowska – reżyser; ukończyła Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz filmoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. Autorka filmów dokumentalnych, m.in. o Arktyce: „Gorączka polarna” – o naukowcach na Spitsbergenie oraz „Między światami” –  o samobójstwach wśród Inuitów w Nunavut w Arktyce kanadyjskiej. Film dokumentalny „Niebo bez gwiazd” (2018, prod. TVP i TFT), opowiadający o miłości między ojcem, który traci wzrok, i jego synkiem, był wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmowych. Na film dokumentalny o niewidomych żeglarzach pt. „Zmysł wolności” otrzymała Stypendium Młoda Polska w 2015 roku. Dzięki Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego napisała teatralną adaptację książki „Krótka historia długiej miłości”, którą potem wyreżyserowała w Teatrze Polskiego Radia. Za autorskie słuchowisko „Autarkia” otrzymała II nagrodę w konkursie „Nasłuchiwanie: Niepodległość” organizowanym przez Program 3 Polskiego Radia i ZAiKS. Współpracowała także z teatrami, gdzie wyreżyserowała polską premierę norweskiego dramatu „Zanikam”, Arnego Lygre, oraz spektakl „Godzina Kota” Pera Olova Enquista.


Dagmara Bożek – pisarka, tłumaczka języka rosyjskiego, popularyzatorka wiedzy o regionach polarnych; absolwentka kultury Rosji i narodów sąsiednich oraz komparatystyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczestniczka wypraw polarnych – brała udział w 35. Wyprawie Polarnej IGF PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie (2012-2013) i 40. Wyprawie Antarktycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (2015-2016). Autorka książek „Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna” (Wyd. Bezdroża, 2017), „Ryszard Czajkowski, Podróżnik od zawsze” (Wyd. Bezdroża, 2019), za którą otrzymała Nagrodę Magellana 2020 w kategorii biografia, oraz „Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata” (Wyd. MANDO, 2021). Autorka projektu polarniczki.pl, poświęconego uczestniczkom wypraw polarnych do polskich stacji badawczych w Arktyce i w Antarktyce, który otrzymał finansowanie w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska na rok 2020. Autorka tekstów i redaktor merytoryczna cyfrowego art-zina „Gazeta Musi się Ukazać”.


Ewa Żukowska – kierownik produkcji, fotograf. Absolwentka Wydziału Produkcji Filmowej i Telewizyjnej, PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi i filologii polskiej  na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu w Białymstoku. Pracowała przy wielu filmach dokumentalnych i fabularnych, a także produkcjach telewizyjnych. Od 2014 roku prowadzi własną firmę Studio Żuk. Uwielbia wyzwania i pracę nad filmami dokumentalnymi. W nieustannym procesie poszukiwania swojego miejsca na ziemi, lubi obserwować i poznawać.